Bazsarózsa - a múlandóság szépsége az örök értékek fényében

Nemrég egy számomra igen fontos ember megkért, hogy ha időm engedi, írjak a bazsarózsáról. Bár nem tartozik a Bach-virágesszenciák palettájához, az én lelkemnek is kedves virág, és rendkívül gazdag mögöttes jelentéssel bír.
A kertünkben egyetlen bazsarózsatő van, amely még sosem virágzott. Pár éve ültettük el, és most tavasszal olyan szépen fejlődik, hogy remélem, idén végre virágait is megmutatja nekünk.
Latin nevét – Paeonia – állítólag az isteneket gyógyító görög orvosnak, Paiónnak köszönheti. A mítosz szerint Paión a bazsarózsa gyökerével gyógyította meg az alvilág istenét, Plutót. A kereszténység később új nevet adott neki: pünkösdi rózsa, mivel virágzása egybeesik az ünnep időpontjával. Az új névvel próbálták eltávolítani az ókori babonás hiedelmeket és a növény pogány vallásokban betöltött szerepét. Még ha a neve változott is az idők során, a bazsarózsa mögött rejlő jelentés és energiája továbbra is változatlan maradt.
Ázsiából (Kína és Japán) származik, és léteznek lágyszárú, fás és félfás változatai is. Egyes fajták teljesen télállók, míg mások érzékenyebbek a fagyra. Közös jellemzőjük, hogy lassan növő, hosszú életű növények, amelyek akár évtizedekig is egy helyen maradhatnak. Számomra ez már önmagában is azt jelképezi, hogy a bazsarózsa a változás és az állandóság közötti egyensúlyt tükrözi.

Kínában és Japánban a mai napig nagy becsben tartják – nemcsak a kertekben, hanem a művészetekben is. Japánban a hosszú élet és a szerencse szimbóluma, gyakran társítják a szamurájokkal és harcos erényekkel is.
Bár a bazsarózsa törékeny és finom (számomra abszolút nőies), maga a növény rendkívül erős és ellenálló. A szamurájokhoz hasonlóan méltósággal viseli az élet múlandóságát. Ezért sokszor ábrázolják manapság együtt tigrisekkel – a bazsarózsa a szépség és az élet méltóságát, míg a tigris a bátorságot és a nyers erőt jelképezi. Számomra ezen minőségek egyensúlyának (férfias és nőies energiák) harmonikus táncát jeleníti meg. (Az élet milyen különös egybeesése, hogy éppen a napokban volt szerencsém a debreceni Déri Múzeumban megtekinteni egy kiállítást, amely egy késő Edo-korabeli stilizált szamuráj udvarházon keresztül mutatta be a harcos kaszt értékeit és eszméit.)

A szamurájok útja az erkölcs, a hűség, a méltóság, az elköteleződés és a természet körforgásának tiszteletén alapult – és ezek az értékek mind megtalálhatók a bazsarózsában is. A virág rövid virágzási ideje (1-2 hét) arra emlékeztet, hogy az élet rövid, de minden pillanatát méltósággal kell megélni. Pihekönnyű, lágy és hullámos szirmai könnyedén hullanak alá – ebben rejlik a múlandóság szépsége és az elkerülhetetlen vég elfogadása. A bazsarózsa rövid, de annál intenzívebb szépsége nyomot hagy egész évben, megmutatva, hogy az élet értéke nem a hosszúságában, hanem a minőségében és a becsületességben rejlik.
Mielőtt virágzatának szépségét megmutatná, szirmai egy tökéletes gömb formában öszpontosulnak, a bimbóba melyet a zöld levelek takarnak. Ez gömb forma a tökéletességet, egységet jutatja eszembe, a mindenség közepét, melyből kifakad az élet......
A bazsarózsa mélyebb jelentése az élet múlandóságát és a folyamatos változás törvényét jelképezi. Ha átadod magad ennek, és akár egy pillanatra is ráhangolódsz a virág rezgéseire, segíthet elfogadni a változás és az újjászületés természetes ciklusát és univerzális törvényét.
Ha nemcsak a bazsarózsa szépségét csodálod, hanem a színeit is tudatosan megéled és magadba engeded, akkor még mélyebb üzenetet közvetít számodra:
-
Vörös bazsarózsa – erő és bátorság
-
Rózsaszín bazsarózsa – önszeretet
-
Fehér bazsarózsa – belső tisztaság, erkölcs, spirituális fejlődés
-
Lila bazsarózsa (ritkább) – magasabb tudatállapot, intuíció
-
Sárga bazsarózsa – életöröm
Ha valamelyik bazsarózsa megszólít és hívogat, engedd be magadba az energiáját, hogy ezek a minőségek hassanak rád és felemeljenek. A bazsarózsa ereje nemcsak a virágában rejlik, hanem az esszenciájában, illatában, sőt, akár már a rá gondolás is magában hordozza ezt az energiát.

Szeretettel, Adél